
Земетресението, усетено в Източна България, е с епицентър в Черно море !
horizont.bnr.bg
Земетресението, усетено минути преди 11.00 часа в Източна България, е с епицентър в Черно море. Силата на труса е около 5 по скалата на Рихтер, каза пред "Хоризонт" директорът на Геофизичния институт при БАН Николай Милошев. Николай Милошев: Земетресението е с магнитуд малко височък, 5 степен, но имайте предвид, че той е в Черно море. Тоест усещането на брега и навътре в сушата не е толкова силно, колкото ни звучи този магнитуд.


Земетресение с епицентър в Черно море
Епицентърът - около 30 километра от брега край Тюленово и 5 километра под водата. Нищо изненадващо, предвид факта, че шаблокалиакренският сеизмичен район е един от най-активните в страната. Място за паника обаче няма, категорични са сеизмолозите.
Баба: "Усетих, аз усетих, обаче бях в коридора и банята ми отворена и помислих, че нещо капе ли, какво стана, тъй се залюлях и то докато стана така и свърши."
Мъж: "Не беше много силно – стори ми се, че е вертикално по-скоро отколкото хоризонтално."
Баба: "Много добре го усетих и даже се постреснах, ама то беше свършило вече."
Раздвижване на земните пластове обаче не уплаши туристите на варненския плаж.
Жена: "Лежах си свободно на плажа и усетих полюшване хоризонтално като на люлка и си помислих даже, че някой тежичко се е стоварил до мен. След това, докато се оглеждам - още веднъж и още веднъж."
Жълтият флаг на плажа и вълнението на водата нямат общо със земния трус, успокоиха спасителите малцината, готови да се евакуират от пясъка.
Спасител: "Вълната е добре, като има лек източен вятър съвсем нормално леко да се вдигне."
Когато стане дума за земетресение в морето, няма как да не си помислим за цунами. До ден днешен Черно море е преживяло общо 4 силни вълни вследствие на земен трус.
Първото голямо земетресение в Черно море е регистрирано през 3-ти век преди новата ера, когато град Каварна се свлича. След днешния трус обаче сеизмолозите не очакват последици от подобни мащаби.
Няма цикличност на трусовете в този район, обясняват сеизмолозите. Активността в нашето море обаче не е опасна, когато земята се тресе с 5 по Рихтер.
Бойко Рангелов – геофизичен институт на БАН: "Ние не се боим от такива земетресения и хората не бива да се боят от тях. Тези земетресения са достатъчно слаби, както да предизвикат разрушения, активизиране на свлачища или вълни цунами, така и по въздействията, които бяха наблюдавани по цялото крайбрежие."
Така че спете спокойно, вторичните трусове ще бъдат незначителни и най-много да събудят морските обитатели.
Няма коментари:
Публикуване на коментар