Партията на столичния кмет Бойко Борисов ГЕРБ е абсолютният победител на днешните парламентарни избори. Всички прогнозни резултати на социологическите агенции сочат, че ГЕРБ ще получи над 40 на сто от гласовете на днешните избори.
На второ място е досега управляващата партия БСП - Коалиция за България, с около 18 на сто от гласовете. На трето място се нарежда партията на Ахмед Доган - Движението за права и свободи (ДПС) с около 14 на сто от гласовете. На четвърто място е Атака с 9.5 на сто от гласовете. Следват Синята коалиция с около 7 на сто, партията на Яне Янев РЗС и Лидер с около 4 на сто и партията на Симеон Сакскобургготски НДСВ с около 3.5 на сто от гласовете.
Днес гласувахме за избор на 41-то Народно събрание.
В днешния вот участваха 18 партии и коалиции. Право на глас имаха 6 884 271 души. Тази година избираме 240 народни представители по смесена система - 209 от тях по пропорционалната в 31 многомандатни избирателни района, а 31 депутати се излъчват по мажоритарната система.
Очаквайте подробни данни на отделните социологически агенции за процентите на всички участници в днешния вот. /БГНЕС
ПОБЕДАТА НА ПП ГЕРБ
ОтговорИзтриванеЕ ПОБЕДА ЗА БЪЛГАРИЯ
доц. д-р Любима Йорданова, политолингвист
Победата на ПП ГЕРБ на парламентарните избори, проведени на 5.07.2009 г., беше очаквана и регистрирана в социологическите прогнози.
Това, което надмина обаче и най-смелите очаквания на анализаторите, беше именно безапелационната победа на ГЕРБ, получила повече от два пъти гласове като подкрепа от българските граждани в сравнение с Българската социалистическа партия, явила се на изборите като Коалиция за България.
Причини за победата на ПП ГЕРБ
Комплексна причина е общото недоволство на българските граждани от: неосъществения български преход като хармонизацията с правилата на Европейския съюз и спряното финансиране по Европейските фондове; развихрилата се корупция в невиждани за най-новата ни история мащаби; изборния туризъм от съседна страна; уродливото обществено явление „купуване на гласове”, факти, които не ни представят като демократична европейска държава. В този спектър от натрупани негативни явления, предизвикали сериозната негативна реакция на населението и увеличили активното му участие в изборите, се включва и рецесията.
Всички тези причини обаче не биха довели до получения резултат, ако не беше извършената огромна разяснителна работа от ръководството и членовете на ПП ГЕРБ за основните приоритети на партията. Те обиколиха страната и разговаряха лично с гражданите – на големите, малките и най-малките населени места. Не като изборна кампания, а като човешки разговор за сериозните проблеми на държавата, които се споделят от повечето български граждани.
ПП ГЕРБ беше подпомогната и от многобройните кампании, предприети като лична инициатива на отделни граждани или групи от граждани /особено за гласуването в чужбина – в редица европейски държаваи, при саботаж от страна на Министерството на външните работи/ и разпространявани главно в интернет-пространството.
Многобройни текстове, включително и на политически блогъри и видеоклипове разясняваха съвременната политическа ситуация в България и насочваха българите към изборната технология, която трябва да се следва, за да се осъществи политическата промяна в България.
Една сериозна гражданска загриженост за развитието на обществото и реални действия за осъществяване на политическата промяна по демократичен път чрез гражданско участие и действие.
Парламентарните избори показаха, че гражданското общество вече не е фикция, не е идея, а реалност в България.