Брюксел. Европейската комисия иска от България специални звена за борба с корупцията и организираната престъпност и нови наказателен и наказателно процесуален кодекс. Това пише в проектодоклада на Еврокомисията, с който БНТ разполага. Документът ще бъде представен официално в сряда.
И докато най-големите критики отново са за липсата на воля за борба с корупцията по високите етажи на властта, похвалите са за борбата срещу злоупотребите с еврофондове, за работата на Инспектората към ВСС и функционирането на комисията „Кушлев”.
На 19 страници Еврокомисията е по-малко критична от преди. Старите слабости обаче са на лице – няма ефикасна организация за борба с организираната престъпност и корупцията. Еврокомисията признава, че вече има повече присъди от преди, но след споразумение с прокуратурата наказанията по тях са минимални. Уличните убийства продължават, а добрепознати престъпници биват или освобождавани от затвора, или получават леки присъди, заради които пак изглеждат като недосегаеми, пише в проектодоклада.
Според Брюксел много магистрати или дознатели не започват разследване, когато усетят, че заподозрения за корупция се ползва с „добри връзки”. Затова България трябва да обмисли създаването на специализирани структури за разследване и осъждане на виновни за корупция по високите етажи на властта и за организирана престъпност. В доклада се цитира присъдата на Валентин Димитров, но се посочва, че делата срещу Асен Друмев и Веселин Георгиев се бавят, а това срещу Марио Николов е прекратено. В раздела за организирана престъпност са посочени присъдите срещу Веселин и Христо Данови и срещу Димитър Желязков-Очите. Според комисията обаче наказанията им са минимални и тепърва предстои да се види дали съдебните органи са способни на по-високи наказания за организирана престъпност.
Похвалите в документа са за Инспектората към ВСС, който „постигна окуражаващи резултати в разследването на дисциплинарни нарушения и систематични слабости в съдебната практика”. Отличена е и работата на съвместните екипи на прокуратура и полиция за борба с измамите със средства от ЕС. Брюксел смята още, че постиженията на комисията „Кушлев” са се подобрили значително в сравнение със средата на 2008 година, като над 130 дела очакват съдебни решения.
Еврокомисията обаче смята, че не е добра практиката запорът да се извършва няколко месеца след започване на досъдебната фаза на наказателното производство, защото така се губи ефекта. Цитирана е информацията, че в България има регистрирани 110 автомобила с марка „Бентли". Комисията отчита, че са извършени претърсвания в предградие в София и в резултат са започнати 10 дела за пране на пари.
Брюксел ще представи нов доклад в същите области през лятото на 2010 година.
Агенция "Фокус"
Няма коментари:
Публикуване на коментар