Шокиращи,пикантни,скандални новини ....

Докладът на ЕС- Политици и бандити командват съда


Искат присъди за министри, хвалят ни за диалог с комисарите

Докладът на Брюксел за напредъка на България ще бъде представен на 22 юли в Европейската комисия
Политици и бандити командват съда в България. Това е най-сериозната критика на ЕК към страната ни, посочена в доклада "Правосъдие и вътрешен ред". Документът ще излезе официално на 22 юли, но от вчера политици, дипломати и магистрати разполагат с черновата му.
Според експертите на Брюксел правосъдието в страната ни се диктува от влиятелни политици и бандити. Европа ни размахва пръст и защото най-закоравелите престъпници, които са известни на властите, са без присъди на свобода. Така авторитетът на прокуратурата и на съда се принизява, сочи още докладът. В препоръките от Брюксел вписали, че единственият начин за успех е да се създаде сигурност в администрацията, МВР и цялата съдебна система. Споменават се и магистрати, които взимат пристрастни решения заради политическите си пристрастия.
Според ЕК България няма никакъв напредък в борбата с корупцията, като най-критични сектори са здравеопазването и образованието. В тази връзка един от съветите на Брюксел е да се забрани плащането на имоти в брой.

Докладът препоръчва да се създадат специализирани екипи от разследващи и прокурори, които да отговарят за борба с корупцията по високите етажи на властта. От Брюксел критикуват и Закона за амнистията, тъй като чрез него висши чиновници ще бъдат освободени от отговорност. Евроекспертите са изумени и защо предложението на прокуратурата за СРС-тата като материал за доказателства в съда не е прието.
Две чернови на доклада от Еврокомисията обаче обиколиха жълтите павета вчера, установи "Стандарт". Първият съдържа само осем страници. В него фигурира похвала за вицепремиера по еврофондовете Меглена Плугчиева. Причината е, че тя оглави комисията по корупция в Министерския съвет. В черновата Брюксел поздравява България заради разследванията срещу Димитър Желязков-Очите и Веселин Данов. Докладът критикува съдебната система, тъй като е усложнено призоваването на свидетели и подсъдими. Документът гласи още, че мониторингът върху страната ни ще продължи до Нова година. От доклада става ясно и че няма да се наложи предпазна клауза за България.

Вторият вариант на доклада обаче е разделен на две части. Първата е политическа, от 10 страници, а втората - 15 страници с шест акцента за препоръки и конкретни мерки, научи "Стандарт". "Текстът на доклада е много по-позитивен от миналогодишния. По нито един показател България няма изоставане или връщане назад. Част от тези заслуги са на министъра по европейските въпроси", обясниха прочели доклада дипломати. Критиките отново обаче засягат тромавата съдебна процедура и непрозрачното назначаване на висши магистрати. За пръв път в документа има конкретни мерки, които България трябва да изпълни - приемане на нов НК, НПК, опростяване на съдебните процедури, контрол върху спазването на Закона за конфликт на интереси, подсилване на звената за контрол към МВР и прокуратурата, активни действия на прокуратурата и МВР по водени дела за злоупотреби и завършването им докрай. Документът хвали правителството за подобрената комуникация между Брюксел и София, както и за борбата с организираната престъпност.
Надя Панкова Таня Райнова

Няма коментари:

Публикуване на коментар