С наближаването на деня на вота изборните страсти стават все по-разгорещени. Изключително показателен е Русе, където в средата на седмицата активисти на две от основните конкурентни партии се стреляха с газови пистолети на центъра пред общината. Всеки ден в РИК валят сигнали за нарушения на изборното законодателство. Крайдунавският град е и населеното място, където най-много хора са изявили желание да гласуват другаде.
След корпоративния вот предизборната ситуация в града роди друг термин - изборно номадство. На фона на всичко това, една от формациите, от които се очаква по-хард поведение, води една доста спокойна и пресметлива кампания. РЗС с водача си, лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, е заложила на срещи с хората в общините от сутрин до вечер. Поведението на РЗС и ВМРО обаче ще се втвърди в последните дни.
Ето какво разказа за Дарик Красимир Каракачанов, който е и мажоритарен кандидат на РЗС в Русе.
На всички тези срещи хората поставят почти едни и същи въпроси - кога най-накрая България ще стане нормална правова държава, въпроси за доходите, за ниските пенсии, които не стигат.
Какво отговаряте на тези въпроси?
След 20 години преход, след 20 години люшкане надясно и наляво, търсене на някакви идеологически модели, зад всичките тези модели като зад един параван се прикриваха икономически лични интереси. Именно в това обслужване на личните интереси на партийни лидери, на партии, на икономически групировки се крие отговорът на въпроса защо хората не вярват в институциите и защо хората не искат да гласуват. Те видяха, че за 20 години партиите, които вземат властта, без значение дали бяха леви или десни, основното, което правеха, бяха да обслужват себе си. Пример за това са изборите преди 4 години, да не се връщаме назад с 15-16 години. Когато БСП обещаваха, че ще има ревизия на връщането на царските имоти, ревизия на някои скандални сделки, като тази с външния дълг. Ревизия на скандалната сделка с БТК, ревизия на концесията на магистрала „Тракия", електроразпределителните дружества и т.н., неща, които дразнеха тогава обществото и продължават да го дразнят и днес, но виждаме, че 4 години не само няма ревизия на всичко това, но се натрупаха и нови негативи, нови примери за това как властта се използва, за да се генерира корупция. Най-фрапантният пример в това отношение е поведението на ДПС в управлението вече осем години.
В този ред на мисли как ще коментирате изказването на лидера на ДПС Ахмед Доган в село Кочан за това кой и как управлява държавата?
Това е едно много нагло изказване, това показва, че Доган отдавна се е откъснал от реалността, живеейки между сараите, вертолетите и яхтите. Въобще не е наясно какво се случва. Издава и нещо друго, той всъщност казва истината - как той и другите, които управляват в тройната коалиция, всъщност използват властта. Използват я, за да грабят. В една нормална правова държава веднага би се сезирала прокуратурата за едно подобно изказване. Какъв е Доган всъщност? Той говори за това какви права нямат депутати, той всъщност е един депутат, нищо повече. Той не нито министър-председател, нито президент, нито главен прокурор. Както виждате обаче, от официалните институции има огромно мълчание.
Какви са вашите очаквания от вота, който предстои на 5 юли и ако русенци ви гласуват довери, каква ще бъде насоката на вашата работа в следващия парламент? Кои са първите три неща, които вие бихте желали да свършите?
Русе и Русенска област трябва да се превърнат в един основен комуникационен център. Това е дадеността на нашия регион. Две неща са основните, които трябва да се направят. Първо - специална програма за селските райони, те се обезлюдяват и западат. Една специална програма за тези региони, свързани с малките общини с малките населени места, които да запазят поминъка на тези хора, за да създадат условия тези хора, работейки в земеделието, да произвеждат, а не земеделието да се превръща в скъпо хоби. Второто нещо, което е, оправяне на комуникациите. Пътят Велико Търново-Русе трябва да стане магистрален път. През Русе и през Дунав мост, това е един от основните комуникационните коридори на България. Превръщането на Русе в основен транспортен център би създало не само нови работни места, но би стимулирало български или чужди фирми да инвестират, да създават, да произвеждат тук. Това означава отваряне на летището, нещо, за което се говори от много години, но не се прави нищо, а също така и изграждане на едно модерно пристанище и отдаването му на концесия. Разбира се, проблемите, които касаят образование, здравеопазване, доходите на хората, пенсиите и т.н., това са проблеми, които касаят не само моите съграждани от Русе и региона, но и всички български граждани.
Какво ще спечели и какво ще изгуби българският гласоподавател на предстоящите избори?
Ако не излезе да гласува, според мен, ще загуби това, че отново ще бъдем управлявани от хора, заради които голяма част от българите не излизат да гласуват. Негласувайки, всъщност подкрепяш тези, които не харесваш. Ако излезе да гласува, дава шанс на промяната. Виждаме, че за 20 години преход България почти тъпче на едно и също място и ако до преди една или две години разказвахме вицове за Румъния и румънците, виждаме, че когато една държава иска, когато се стегне, когато се опита да си реорганизира администрацията, тя може да върви напред. Затова е необходимо все пак най-накрая, след толкова много приказки и след толкова много години на преход, в България все пак да се въведе ред и законност, да има една национално отговорна политика, да има справедливост. Тези, които грабиха, трябва да получат своето наказание.
Ще изпълните ли заканата си да затворите ГКПП-тата с Турция в деня на изборите?
Или в деня на изборите или преди това. Това са неща, които ние ги казахме и ще ги направим.
Това не е ли излишно, след като разбрахме, че в Турция има отворени двойно повече секции и може да се предполага, че хората ще си гласуват за ДПС, както се опасявате, в Турция и няма смисъл да идват в България?
Не само в Турция. В Турция са отворени 123 избирателни секции, за справка на миналите избори са били 73. Както на предишни избори, така и сега се подготвят подобни екскурзианти с рейсове, които да дойдат да гласуват в България. Мислим ,че това не е нормално, не е правилно и не трябва да се позволява. По логиката дали трябва да се прави, трябва да се направи, защото в края на краищата, когато положиш усилия да промениш нещо, ако не първия то втория път ще го промениш. Когато не полагаш усилия, няма какво да се случи. Нищо добро всъщност няма да се случи.
dariknews.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар